Ściana jednowarstwowa zewnętrzna. Z czego budować?

Ściana jednowarstwowa zewnętrzna, biały nowoczesny dom jednorodzinny

Obecnie stosowane technologie budowy ścian jednowarstwowych są różnorodne i coraz bardziej zaawansowane. Jednorodne rozwiązania ścienne spełniają coraz więcej oczekiwań przyszłych mieszkańców domów jednorodzinnych. Dowiesz się z artykułu, czym jest ściana jednowarstwowa, z czego może zostać stworzona i co ją wyróżnia.

W dniu dzisiejszym pod pojęciem ściany jednowarstwowej zewnętrznej rozumie się przegrodę pionową składającą się z tylko jednej warstwy bloczków lub cegieł, wykończonych od zewnątrz, jak też od wewnątrz warstwą tynku. Materiał budowlany układa się więc warstwami, łącząc poszczególne elementy przy pomocy zaprawy klejowej lub dedykowanej pianki montażowej.

Wytrzymałość i parametry cieplne nowoczesnych produktów umożliwiają stosowanie cegieł, pustaków i bloczków cieńszych, w porównaniu do materiałów budowlanych używanych w budownictwie jeszcze pod koniec XX wieku. W ten sposób prace są prowadzone coraz szybciej, a nawet uzyskuje się zwiększenie powierzchni użytkowej obiektów.

Ściana jednowarstwowa zewnętrzna zaliczana jest do najstarszych i najtrwalszych technologii budowlanych. Rozwiązanie bez zastosowanej warstwy termoizolacyjnej nie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne. Stanowi również sposób bardzo szybkiego wykonania pionowej przegrody.

Współczynnik przenikania ciepła U ściany jednowarstwowej

Warto spojrzeć na historię, która tylko w tym wieku dotyczyła zmian w zakresie obowiązującego dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, będącego po prostu parametrem izolacyjności termicznej. Współczynnik oznaczony symbolem U odpowiada za parametry termoizolacyjne wzniesionej ściany zewnętrznej. Im parametr jest niższy, tym ściana zewnętrzna jest cieplejsza.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dz. u. z dnia 15 czerwca 2002 r.) wskazało jako dopuszczalną wartość współczynnika U = 0,30 W/m2K dla ścian warstwowych posiadających izolację z materiału izolacyjnego o współczynniku przewodzenia ciepła λ≤0,05 W/mK oraz określiło współczynnik przenikania ciepła U = 0,50 W/m2K dla pozostałych ścian, w tym zewnętrznych ścian jednowarstwowych.

Jednak już od 2021 roku dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła U jest wymagany na poziomie 0,20 W/m2K dla ścian zewnętrznych budynku, bez względu na ilość posiadanych warstw. Chcąc otrzymać tak dobry wynik energooszczędności dla ściany jednowarstwowej zewnętrznej, należy używać do budowy ścienne materiały o niezwykle niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda λ.

Ściana jednowarstwowa z betonu komórkowego

Najpopularniejszym obecnie materiałem budowlanym znajdującym zastosowanie przy wznoszeniu zewnętrznych ścian jednowarstwowych jest autoklawizowany beton komórkowy. Stworzone z niego przegrody pionowe są stosunkowo grube, gdyż cieńsze nie zapewniłyby odpowiedniej izolacyjności cieplnej ściany.

Beton komórkowy jest materiałem budowlanym powstającym w procesie wprowadzenia, a potem zamknięcia gazu w matrycy cementowej, co prowadzi do pojawiają się niewielkich porów w strukturze surowca. Powietrze znajdujące się w bloczkach betonu komórkowego osiąga nawet 85% ich objętości. Są to jednak całkowicie jednorodne produkty budowlane charakteryzujące się bardzo dużą porowatością. Bloczki posiadają odpowiednią wytrzymałość na ściskanie oraz doskonałą izolacyjność cieplną.

Marka Solbet poleca do ścian jednowarstwowych bloczki z betonu komórkowego 350 SOLBET Ideal, będące najcieplejszym materiałem ściennym tego producenta.

Firma Xella Polska pod sztandarem marki Ytong oferuje całą gamę materiałów przeznaczonych do budowy ściany jednowarstwowej bez ocieplenia. Będą to drobnowymiarowe bloczki Ytong EnergoUltra+ oraz wielkoformatowe panele ścienne Ytong Panel SWE Ultra+.

Także bloczki H+H TERMO oraz H+H SUPERTERMO są specjalistycznymi elementami z betonu komórkowego najniższej gęstości. Dlatego charakteryzują się świetnymi parametrami cieplnymi. Materiały budowlane TERMO oraz SUPERTERMO o większych szerokościach od marki H+H pozwalają budowanie ściany jednowarstwowej bez dodatkowej izolacji termicznej, która spełnia obecnie obowiązujące przepisy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U.

Marka Termalica oferuje materiały do ściany jednowarstwowej pod postacią bloczków najlżejszych odmian TERMALICA EKSTRA i KLASA 300, 350 o grubości 48, 40 cm. Elementy te zapewniają według producenta najlepsze właściwości cieplne i pozwalają na wznoszenie jednorodnych ścian jednowarstwowych zewnętrznych bez potrzeby dodatkowego ocieplenia przegrody wełną lub styropianem.

Wiodący producenci bloczków z betonu komórkowego polecają stosowanie ich całych, jednorodnych systemów budowlanych, w ramach których wykorzystuje się odpowiednie nadprożą, czy zaprawy.

Ściana jednowarstwowa z ceramiki

Ściany jednowarstwowe zewnętrzne buduje się także z ceramiki, czyli charakterystycznych czerwonych cegieł i pustaków. Ceramika budowlana obejmuje swoją definicją materiały, w których procesie produkcji wykorzystano glinę. Jest to substancja ilasta, której minerały składają się z uwodnionych glinokrzemianów glinu o warstwowej, krystalicznej budowie.

Najcieplejsza ściana jednowarstwowa w systemie ceramiki Wienerberger, wiodącego producenta czerwonej technologii budowlanej, czyli Porotherm D 42,5 T Dryfix osiąga w warunkach użytkowych współczynnik przenikania ciepła U = 0,17 W/(m2K). Po otynkowaniu przegrody termicznym tynkiem współczynnik U może nawet być równy 0,17 W/(m2K). Marka Porotherm rekomenduje korzystanie z rozwiązań w ramach systemu Porotherm Dryfix, czyli murowanie na suchą zaprawę i stosowanie gotowych nadproży.

Ściana jednowarstwowa z keramzytu

Specyficznym, zyskującym na popularności rozwiązaniem są ściany jednowarstwowe zewnętrzne wykonane z pustaków i bloczków z keramzytobetonu.

Keramzyt pod postacią bloczków i pustaków wyróżnia doskonała paroprzepuszczalność. Ściana jednowarstwowa z keramzytu z łatwością odprowadza nadmiar pary wodnej znajdujący się w pomieszczeniach, a zatrzymuje w nich ciepło. O oddychaniu ściany, czyli paroprzepuszczalności materiału decyduje wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego μ, który keramzytobeton ma najlepszy spośród materiałów ściennych, bo μ = 4.

Leca Polska wchodząca w skład Grupy Saint-Gobain oferuje gamę materiałów budowlanych w ramach segmentu Leca BLOK do wznoszenia ścian jednowarstwowych.

Ściana z bloczków zespolonych z wbudowaną wkładką styropianową

Oprócz zaprezentowanych powyżej materiałów budowlanych do wznoszenia konstrukcji ściany jednowarstwowej zewnętrznej, stosuje się także czasami bloczki zespolone z wbudowaną wkładką styropianową. Jest to możliwe za sprawą zastosowania specjalnego rdzenia styropianowego. Równoważy on zewnętrzne ocieplenie, jakie daje styropian o grubości 25 cm, które używane jest na ogół w ścianach zewnętrznych dwuwarstwowych.

Na co zwrócić uwagę budując ściany jednowarstwowe?

Budowanie ścian jednowarstwowych zewnętrznych przez firmy wykonawców nie wymaga specjalistycznych, ściennych umiejętności. Potrzebna jest jednak duża staranność i dokładność podczas prowadzenia prac. Czyli wznosząc mur na „cienkie spoiny”, powinno się rzeczywiście nakładać cienkie warstwy zaprawy, żeby miejsca łączeń materiałów nie stały się niepożądanymi mostkami termicznymi.

Pamiętajmy, że ściana jednowarstwowa zewnętrzna nie posiadająca dodatkowej izolacji termicznej, wykonana tylko z cegieł lub bloczków jest tworem najbardziej wymagającym dokładności w trakcie murowania. Nie mogą w czasie prac pojawić się błędy, które przy zastosowaniu ocieplenia można byłoby przykryć wełną lub styropianem. Każda budowlana fuszerka przy ścianie jednowarstwowej znacznie pogorszy wymagane parametry wzniesionej przegrody.

Najważniejszą zaletą ściany jednowarstwowej zewnętrznej jest brak potrzeby jej termoizolowania, wystarczy tylko otynkować elewację. Ścianę jednowarstwową zewnętrzną można wykończyć tynkiem cementowo-wapiennym. Jeśli powierzchnia przegrody jest odpowiednio gładka, stosuje się w tym celu tynk cienkowarstwowy.

Zdarza się, że najczęściej nieodpowiednio wykonane elementy w zewnętrznych ścianach jednowarstwowych to osadzenia nadproży i wieńców stropowych. Dobrze jest stosować technologie oparte o jednorodne rozwiązania systemowe. Dopasowane materiały budowlane umożliwiają zminimalizować potencjalne pomyłki wykonawcze.

Wadą ściany jednowarstwowej zewnętrznej są również słabsze parametry akustyczne niż ma to miejsce w przypadku tłumienia hałasu przez przegrody pionowe warstwowe.

Dom jednorodzinny z keramzytu, osiedle domów z keramzytobetonu Previous post Dom jednorodzinny z keramzytu. Paroprzepuszczalny materiał budowlany
Dom ze styropianu, polistyren ekspandowany (EPS) jako budulec Next post Budowa domu z bloczków styropianowych