Okna energooszczędne w domu jednorodzinnym

Okno energooszczędne w domu jednorodzinnym, jasne ściany pomieszczenia

Energooszczędne stolarka okienna odgrywa niezwykle istotną rolę we współczesnym budownictwie jednorodzinnym. To właśnie ona zdecydowanie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynku, odczuwanego przez mieszkańców komfortu termicznego oraz do redukcji ponoszonych przez nas kosztów ogrzewania. Co warto wiedzieć o oknach montowanych w dniu dzisiejszym?

Okna to ważne elementy infrastruktury współczesnego budynku. Nie tylko wyglądamy przez nie na szeroki świat. Przede wszystkim ich zadaniem jest ograniczanie strat energii cieplnej z pomieszczeń i maksymalne, przyjazne wykorzystanie promieniowania słonecznego UV na użytek gospodarstwa domowego.

Jakie normy muszą spełniać okna energooszczędne w domu jednorodzinnym?

Współczesne materiały budowlane i wykończeniowe to nie tylko ciekawy design, ale przede wszystkim właściwe, bezpieczne parametry techniczne. Podobnie dotyczy się ten fakt stolarki okiennej w budownictwie energooszczędnym. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, obecnie okna w budynkach jednorodzinnych muszą spełniać następujące wymagania:

Współczynnik przenikania ciepła (Uw)

Od 1 stycznia 2021 roku maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla okien w domu wynosi 0,9 W/m2K w oknach pionowych, ale obowiązujące Uw w oknach dachowych to 1,1 W/m2K. Jednak w budownictwie pasywnym Uw okna musi być mniejsze lub równe 0,8 W/m2K.

Wartość, do której się dąży przy wykorzystaniu innowacyjnych produktów jest osiągnięcie Uw dla okna równego 0,6 W/m2K. Szukając odpowiedniej stolarki okiennej do naszego domu, wybierajmy produkty z możliwie jak najniższym współczynnikiem Uw.

Stosunek powierzchni okien do podłogi

W pomieszczeniach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi, czyli również w domu jednorodzinnym, stosunek powierzchni wszystkich okien (liczonej w świetle ościeżnic) do płaszczyzny całej podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Pamiętajmy jednak o popularnych regułach dotyczących właściwego umiejscowienia okien w domu energooszczędnym.

W naszym klimacie promieniowanie słoneczne UV dociera do pomieszczeń głównie od południa. W niektórych porach dnia również od strony południowego zachodu oraz południowego wschodu. Okna z tych stron świata powinny dostarczać światło do części dziennej naszego domu. Z kolei okno sypialni powinno wychodzić na wschód, bo jest to optymalne dla naszego organizmu, żeby zaczynać dzień w blasku słońca.

Przenikalność cieplna szyby w oknie (Ug)

Czasami producenci okien podają współczynnik Ug, czyli poziom przenikalności cieplnej szyby. Jest jak współczynnik przenikania ciepła okien Uw, ale dotyczy tylko zamontowanych szyb. Jeśli wartość Ug jest niska, to mniejsze są straty termiczne, bo mniej ciepła ucieka przez szyby. W oknach pasywnych wymagany jest obecnie wobec szyb współczynnik nie większy niż Ug równy 0,5 W/m2K. Najcieplejsze szyby energooszczędne, jakie znajdziemy na rynku mają współczynnik przenikania ciepła Ug równy mniej więcej 0,4 lub 0,5 W/m2K.

Ramy okienne

Ramy okienne pełnią funkcję nośną oraz izolacyjną. Powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła, jak też wysoką szczelnością oraz jak najlepszą trwałością. Najczęściej stosowane materiały to:

PVC (polichlorek winylu). Ramy odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w utrzymaniu, o dobrej izolacyjności termicznej.

Drewno. Naturalny materiał o wysokiej izolacyjności, wymagający jednak regularnej konserwacji.

Aluminium z przekładką termiczną. Trwałe i lekkie, z dodatkowymi wkładkami izolacyjnymi poprawiającymi parametry termiczne. Zdecydowanie droższe od innych rozwiązań.

Kompozyt. Nowoczesne okna wykonane z mieszanek surowców, jak żywica i włókno szklane, analogicznych do materiałów samochodowego zderzaka. Trwałe, mocne i elastyczne, ale też drogie.

Szyby

Szyby stosowane obecnie w oknach energooszczędnych powinny przede wszystkim zapewniać dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną. Najczęściej stosowane są:

Szyby zespolone dwukomorowe (trzyszybowe). Składają się z trzech tafli szkła, które oddziela się ramkami dystansowymi. Dla poprawy charakterystyki izolacyjności wypełnione gazem szlachetnym, takim jak argon.

Szkło niskoemisyjne (Low-E). Szyby zostają pokryte powłoką z tlenków metali, która odbija promieniowanie cieplne, redukując w ten sposób straty ciepła i utwardzając materiał. Jednocześnie doskonale wykorzystuje promieniowanie słoneczne UV we wnętrzu pomieszczeń. Używane zarówno jako monolityczne szyby pojedyncze, jak też szyby zespolone oraz szkło laminowane.

Montaż okien

Prawidłowy montaż okien energooszczędnych jest niezwykle kluczowy dla zapewnienia poprawnych właściwości izolacyjnych. Tradycyjny montaż polega na osadzeniu okna w otworze, a następnie uszczelnieniu pianką montażową. Jednak dla uzyskania lepszej efektywności energetycznej w domu jednorodzinnym zaleca się ciepły montaż okna.

Ciepły montaż okien

Ciepły montaż okna energooszczędnego w domu jednorodzinnym polega na zastosowaniu dedykowanego, trójwarstwowego systemu uszczelnień, który zabezpiecza rozwiązanie materiałami mającymi ściśle określone właściwości. Dlatego popularnym mianem dla ciepłego montażu jest nazwa – montaż trójwarstwowy okna.

Stanowi doskonały sposób mający na celu zminimalizowanie wystąpienia niebezpiecznych mostków termicznych i zapewnia lepszą szczelność. Etapy prawidłowego wykonania ciepłego montażu okna obejmują:

Przygotowanie początkowe otworu okiennego. Oczyszczenie i wyrównanie powierzchni powinno być bardzo dokładne.

Aplikacja taśmy paroszczelnej od wewnątrz. Materiał zapobiega przenikaniu pary wodnej z wnętrza budynku do warstwy izolacyjnej. Stosuje się do tego taśmę wyposażoną w powłokę klejową na całej szerokości lub taśmę z paskami kleju umieszczonego na krawędziach.

Aplikacja taśmy paroprzepuszczalnej od zewnątrz. Działanie chroni przed wilgocią z zewnątrz, jednocześnie umożliwiając na prawidłowe odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz budynku. Paroprzepuszczalna warstwa zewnętrzna chroni przed agresywnym wpływem czynników atmosferycznych. Tworzy szczelną ochronę przed działaniem wody opadowej, a przy tym umożliwia skuteczną dyfuzję pary wodnej.

Wypełnienie powstałej przestrzeni między ramą a murem przy użyciu pianki montażowej. Ten etap zapewnia optymalną izolację termiczną i właściwą ochronę akustyczną. Szczelne uzupełnienie przestrzeni pomiędzy ścianą zewnętrzną i ramą okna pianką poliuretanową jest skuteczne. Pianka posiada w porównaniu do innych substancji świetne parametry termoizolacyjne przy masie całkowitej. Nie chłonie i nie przepuszcza wilgoci. Ale na skutek długotrwałego zawilgocenia, jak też powodu intensywnego działania wilgoci może ulec degradacji. Dlatego system ciepłego montażu okna stosuje oprócz pianki poliuretanowej dodatkowe taśmy.

Do wykonania właściwego ciepłego montażu okna energooszczędnego potrzebne będą:

Taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne.

Pianka montażowa o niskiej rozszerzalności.

Kotwy montażowe lub śruby do mocowania ramy.

Wiodący producenci okien w Polsce

Na polskim rynku znajdziemy szeroką ofertę różnych, ciekawych rozwiązań stolarki okiennej dedykowanej do domu jednorodzinnego. Warto korzystać z rozwiązań sprawdzonych lokalnych producentów lub ogólnopolskich, markowych wytwórców, takich jak:

Drutex

Prezentuje IGLO Energy, czyli okna PVC o wysokiej izolacyjności termicznej ze współczynnikiem Uw = 0,79 W/m2K oraz izolacją akustyczną na poziomie dB = 37-46. Wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy z Ug równym 0,5W/m2K oraz w autorski 7-komorowy profil klasy A. IGLO Energy od Drutex wyróżnia pierwszy na świecie system wykorzystanie uszczelki centralnej, wykonanej ze spienionego EPDM.

Oknoplast

Produkty Winergetic Premium, będące oknami PVC z doskonałymi parametrami energetycznymi, bo ich współczynnik przenikania ciepła Uw jest równy 0,76 W/m2K. Są to ciche okna, gdyż wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej Rw wynosi 36 (-2; -6) dB. Autorski, bardziej opływowy kształt profilu Winergetic Premium od Oknoplast oraz środkowa uszczelka w ramie i skrzydle tworzą dodatkową barierę termoizolacyjną.

Vetrex

Okno V82, wykonane z PVC o podwyższonej izolacyjności i nowoczesnym designie. Świadectwem wysokiej energooszczędności jest spełnianie współczynnika Uw na poziomie 0,77 W/m2K, jak też możliwość zakupu pakietu 0,5 W/m2K z ramką Master Therm. Dostępne jest w komplecie z potrójnym systemem uszczelek. Okno V82 od Vetrex spełnia surowe wymogi 4, najwyższej klasy przepuszczalności powietrza.

Dako

Seria DPQ-82 to z kolei okna PVC o bardzo wysokiej szczelności i izolacyjności. Współczynnik przenikania ciepła Uw jest równy 0,77 W/m2K. Zastosowany został zgrzew V-perfect, czyli zgrzew bezwypływkowy. Seria okien energooszczędnych DPQ-82 od Dako łączy pełną funkcjonalność z ciekawym pakietem innowacyjnych rozwiązań.

Właściwy wybór okna energooszczędnego

Wybierając odpowiednie okna energooszczędne do nowo budowanego domu jednorodzinnego, warto zwrócić uwagę na kilka faktów. Czyli na ich parametry techniczne, jakość wykonania oraz sposób montażu. W ten sposób zapewnimy zarówno komfort i istotne oszczędności energetyczne w naszym budynku.

Dodatki i akcesoria do okna energooszczędnego

Światło słonecznego pozyskane zimą, jest jednak problem w ciągu upalnego lata. Dlatego skutecznym sposobem jest stosowanie elementów, którymi możemy odpowiednio zasłaniać szyby. Będą to rolety, żaluzje zewnętrzne lub okiennice.

Właściwym rozwiązaniem są również żaluzje wewnętrzne, zintegrowane z oknem na etapie produkcji. Odpowiednio odcinają pomieszczenia od problemu nadmiernego promieniowania słonecznego UV. Żaluzje wewnętrzne poddawane są określonym analizom dotyczącym przenikalności cieplnej Uw oraz przepuszczalności światła, bo stanowią fragment całego systemu okiennego.

Wełna skalna do izolacji, niebieska ściana i dwie pary drzwi Previous post Mineralna wełna skalna w izolacji elementów konstrukcyjnych budynku
Prefabrykaty w budownictwie, kolorowe domy modułowe ustawione jeden na drugim Next post Co to są prefabrykaty w budownictwie?