Ogrzewanie podłogowe w łazience

Ogrzewanie podłogowe w łazience, nowoczesna toaleta z przeszklonymi ścianami

Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, w którym energia cieplna rozprowadzana jest równomiernie od podłogi ku górze wnętrza, zapewniając komfort cieplny w całym pomieszczeniu. Istnieją dwa podstawowe typy ogrzewania podłogowego, czyli wodne i elektryczne.

Ogrzewanie wodne podłogowe

W tym systemie rury z ciepłą wodą są układane pod powierzchnią podłogi. Woda jest podgrzewana przez kocioł gazowy, pompę ciepła lub inne źródło energii, a następnie przepływa przez układ rurek, oddając skutecznie ciepło podłodze, a potem wnętrzu.

System ogrzewania wodnego sprawdza się na większych przestrzeniach, takich jak całe domy lub mieszkania, ze względu na ich dużą efektywność. Jego całkowita instalacja jest bardziej złożona niż ogrzewania elektrycznego i wymaga przemyślanej konstrukcji podłogi oraz odpowiedniej izolacji.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe

Rozwiązanie polega na montażu cienkich przewodów grzejnych lub mat grzewczych pod powierzchnią podłogi. Kiedy prąd przepływa przez przewody, generuje ciepło, które ogrzewa powierzchnię podłogi i potem całe pomieszczenie.

System ogrzewania elektrycznego jest popularny w mniejszych pomieszczeniach, właśnie takich jak łazienka, ze względu na łatwość instalacji i możliwość szybkiego nagrzewania posadzki. Chociaż elektryczne ogrzewanie podłogowe zużywa więcej prądu, to jest prostsze w montażu niż stosunkowo skomplikowany system podłogowego ogrzewania wodnego.

Ogrzewanie podłogowe w łazience jest szczególnie cenione ze względu na przyjemne uczucie ciepłej podłogi pod bosymi stopami i szybkie wysychanie zmoczonej podłogi. Ale istotnych zalet jest więcej, zebraliśmy je niżej, podobnie jak i wady rozwiązania.

Zalety ogrzewania podłogowego w łazience

Równomierne nagrzewanie i brak potrzeby montowania grzejników, co daje więcej przestrzeni na inne wyposażenie. Kaloryfer potrzebuje miejsca, którego w łazience nie ma zbyt wiele, czasami każdy centymetr może okazać się cenny. Ogrzewanie podłogowe zwiększa więc możliwości ciekawej i praktycznej aranżacji naszej toalety.

Komfort cieplny, czyli uczucie ciepła, kiedy stąpamy boso i szybkie schnięcie powierzchni podłogi, które zmniejsza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów i zapewnia mniejszą wilgotność powietrza w łazience.

Wysoka efektywność energetyczna uzyskiwana jest przede wszystkim w systemach wodnego ogrzewania podłogowego. Instalując popularne w łazience ogrzewanie elektryczne, raczej musimy się liczyć z większym poborem energii. Jednak wodne ogrzewanie podłogowe na pewno zapewni większą wydajność wykorzystywanej energii jeśli mamy do dyspozycji dużą powierzchnię grzewczą.

Z drugiej strony pamiętajmy o tym, że nawet ogrzewanie podłogowe elektryczne odpowiednio zaplanowane i wykonane doprowadzi do równomiernego rozchodzenie się ciepła. Umożliwi to redukcję temperatury nawet o 3 stopnie bez zmian w odczuwalnej temperatury powietrza. Czyli niższy wydatek na ogrzewanie zapewni taki sam komfort termiczny.

Wady ogrzewania podłogowego w łazience

Pamiętajmy, że w łazience ogrzewanie podłogowe sprawdzi się jako jeden typ ogrzewania tylko w sytuacji gdy pomieszczenie jest odpowiednio duże. Mała łazienka dysponuje niewielką dostępną powierzchnią posadzki i jej moc oddawania ciepła może okazać się zbyt słaba, żeby zapewnić komfort całemu wnętrzu.

Szczególnie istotna jest uwaga dotycząca rozmiaru powierzchni w toalecie, której armatura wyklucza ułożenia pod nią systemu grzewczego. Zaleca się na podłodze z ogrzewaniem nie montować masywnego sprzętu, który uniemożliwia swobodny przepływ energii cieplnej w górę. Dlatego należy wcześniej zaplanować zabudowę pralki, wanny, kabiny prysznicowej i umywalki, a następnie uwzględnić montaż i wyliczyć moc systemu ogrzewania podłogowego.

Zdecydowanie wyższy jest koszt instalacji systemu, a szczególnie w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego niż klasycznych, tradycyjnych grzejników. Montaż instalacji podłogowej jest wymagany jeszcze przed położeniem wierzchniej warstwy posadzki.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne może realnie zwiększyć rachunki za prąd, szczególnie przy częstym używaniu tego rozwiązania.

Powinniśmy być w pełni świadomi ewentualnych trudności w naprawach wodnego ogrzewania podłogowego. Instalacja musi być wykonana prawidłowo, z wysokiej jakości, certyfikowanych materiałów. Wszelkie późniejsze naprawy wymagają kompletnego remontu w postaci zrywania całej posadzki.

Generalnie, specyfika ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka, obejmuje konieczność stosowania odpowiednich, profesjonalnych materiałów odpornych na wilgoć, jak też specjalnie stosowanych uszczelnień. Konieczne jest użycie izolacji przeciwwilgociowej oraz izolacji cieplnej pod instalacją grzewczą. Dzięki temu unikniemy niepożądanej ucieczki ciepła do chłodniejszego podłoża oraz zabezpieczymy rury lub przewody przed działaniem wody i wilgoci.

Materiały do wykończenia posadzki w łazience z ogrzewaniem podłogowym

Płytki ceramiczne i gresowe stanowią doskonały, popularny wybór, ponieważ bardzo dobrze przewodzą ciepło i szybko się nagrzewają. Gres i ceramika charakteryzują się również doskonałą odpornością na wilgoć oraz totalną łatwością w ich czyszczeniu. W łazience są to najistotniejsze zalety dla rozwiązania podłogowego z ogrzewaniem.

Kamień naturalny, jak marmur i granit to bez wątpienia materiał luksusowy klasy premium. Jest odporny na wilgoć, jak też doskonały pod względem przewodnictwa cieplnego. Trzeba jednak pamiętać o jego całkowitym ciężarze wpływającym na wagę posadzki i z tego powodu odpowiednio przygotować właściwą konstrukcję podłoża. Cena podłogi będzie prawdopodobnie też z górnej półki.

Beton dekoracyjny, beton architektoniczny to ciekawy materiał, właściwie przewodzący ciepło, stosunkowo odporny na wilgoć i nowoczesny pod względem estetyki. Spotkamy go w minimalistycznych, loftowych wnętrzach. Beton dekoracyjny wymaga jednak specjalistycznego zabezpieczenia hydroizolacją oraz impregnatem, jeśli kładziemy go na podłogę w łazience, żeby skutecznie ograniczyć ewentualną, niechcianą absorpcję wilgoci.

Podłogi drewniane, wszelkiego typu panele i wykładziny dywanowe nie są raczej zalecane do łazienek z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym. Po pierwsze, drewno nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła, a po drugie może się deformować pod wpływem zmian temperatury i wilgoci. Również panele i wykładziny mogą ograniczać efektywność ogrzewania.

Nie znaczy to jednak, że nie znajdziemy specjalistycznych rozwiązań jako marki premium, drewna lub paneli optymalnie przygotowanych do pełnienia funkcji idealnej posadzki w łazience z ogrzewaniem podłogowym. Spotkamy więc czasami na podłogach w łazience przede wszystkim gatunki twardego drewna, jak dąb i akacja lub teak, merbau, doussie, wenge, palisander, jatoba, czy iroko.

Stosując drewno na podłodze z ogrzewaniem należy układać jedynie deski sezonowane, charakteryzujące się jak najniższym oporem cieplnym i mające właściwą konstrukcję. Dobrym pomysłem jest wybór desek warstwowych, bo posiadają odpowiednią stabilność, a poza tym są mniej narażone na rozsychanie i rozszczelnianie.

Hydroizolacja w łazience z ogrzewaniem podłogowym

Hydroizolacja jest najważniejszym elementem zabezpieczenia, który chroni konstrukcję podłogi przed groźnym wnikaniem wilgoci. Nie trzeba przypominać, że jest szczególnie ważna w pomieszczeniu mokrym, czyli w łazience. Kwestia właściwej hydroizolacji wiąże się ściśle z ogrzewaniem podłogowym w łazience. Bo posadzka uzbrojona w system ogrzewania jest szczególnie niebezpiecznie narażona na kontakt z wilgocią i wodą.

Praktyczna okaże się na pewno membrana uszczelniająca. Jest to nowoczesna, specjalna powłoka, którą nakłada się na podłoże jeszcze przed instalacją ogrzewania podłogowego. W łazienkach często spotykamy membrany polimerowo-cementowe, bo zapewniają właściwą elastyczność i wymaganą trwałość zabezpieczenia narażonego przecież cały czas na kontakt z agresywną wilgocią.

Popularne jest stosowanie folii hydroizolacyjnych, dostępnych na ogół w formie arkuszy. Folie hydroizolacyjne są wysoce odporne na działanie wody i wilgoci, a układa się je bezpośrednio pod całym systemem ogrzewania elektrycznego podłogowego lub też bezpośrednio na wylewce cementowej.

Płynne membrany hydroizolacyjne to również zabezpieczające powierzchnię innowacyjne substancje. Nakłada się je w łatwy sposób pędzlem lub wałkiem na podłogę w celu utworzenia elastycznej i szczelnej, wodoodpornej bariery.

Przypomnijmy, że profesjonalne systemy hydroizolacji powinny w naszej łazience obejmować nie tylko podłogę, ale co najmniej jeszcze połączenia podłogi ze ścianami i wrażliwe miejsca wokół armatury sanitarnej, tak aby zapewnić solidne zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych budynku przed wilgocią. W strefach narażonych na bezpośredni kontakt z większą ilością wody, często pod ciśnieniem, jak prysznic i umywalka powinniśmy stosować dodatkowe zabezpieczenia przeciwwodne, takie jak kątowniki uszczelniające czy taśmy izolacyjne.

Najlepiej, zdaniem praktyków budowlanych, jest współczesną łazienkę w całości zabezpieczyć odpowiednim systemem hydroizolacji, jako jednorodne pomieszczenie. Zapewnimy w ten sposób całej przestrzeni wnętrza ochronę przed działaniem wilgoci, nie analizując i nie wymierzając miejsc, które w naszej ocenie są bardziej, a które mniej narażone na agresję ze strony niszczycielskiej wody.

Ogrzewanie podłogowe w łazience wymaga profesjonalnej ekipy wykonawczej

Co ciekawe, nawet wśród specjalistów budowlanych przeciwników jakie posiada ogrzewanie podłogowe w łazience jest obecnie tak wielu, jak i jego gorących zwolenników. Rozwiązanie ma na pewno wiele zalet, które ucieszą mieszkańców, ale powinno się mieć świadomość wszelkich jego ograniczeń.

Wykonanie instalacji systemu ogrzewania podłogowego w łazience nie jest skomplikowane dla doświadczonych fachowców. Bezwzględnie planując taką realizację zdecydujmy się na usługę odpowiedniej, profesjonalnej ekipy wykonawczej w oparciu o dedykowany, przemyślany projekt.

Ściany wewnętrzne w domu jednorodzinnym, drewniana przegroda w kratkę Previous post Ściany wewnętrzne w domu jednorodzinnym
Styropian ekstrudowany w budownictwie, kobieta siedzi na ławce na tle ściany Next post Styropian ekstrudowany XPS i jego zastosowanie w budownictwie