Prawidłowe posadzki żywiczne nie są tylko kwestię estetycznie wyglądającej powierzchni, ale obejmują swoim zasięgiem przede wszystkim właściwe, funkcjonalne wykonanie powierzchni. Żywica podłogowa powinna być aplikowana na odpowiednio przygotowane, trwałe, mocne, wyrównane i oczyszczone podłoże. Sprawdź, jakich błędów powinno się unikać, kiedy przygotowuje się wykonanie syntetycznej, żywicznej posadzki.
Charakterystyka posadzki żywicznej
Posadzki żywiczne charakteryzuje szeroka gama zalet, więc obecnie cieszą się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów oraz ekip podłogowych. Spotykamy je w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, budynkach przemysłowych, jak też obiektach komercyjnych. Posadzki żywiczne aplikuje się także na istniejących, zniszczonych z biegiem lat podłogach, remontując i ulepszając dzięki temu ich funkcjonalność i właściwości.
Płaszczyznę w postaci żywicznej powłoki wyróżnia wysoka chemiczna odporność, jak też trwałość oraz łatwość utrzymania jej w kompletnej czystości, dzięki antyelektrostatycznej właściwości powierzchni. Różne drobne zanieczyszczenia, takie jak kurz czy roztocza, nie są przyciągane do posadzki żywicznej. Podłogi tego typu są też bardzo estetycznym rozwiązaniem.
Istnieje kilka kwestii, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem prac związanych z prawidłową aplikacją podłogi żywicznej. Uwzględniając jednak wszystkie zalecenia producentów, możemy spodziewać się wieloletniej funkcjonalności wykonanej powierzchni. Niżej przypominamy kilka praktycznych uwag, które charakteryzują prace wykonawcze związane z podłożem pod posadzki żywiczne.
Prawidłowe przystosowanie podłoża przyszłej podłogi
Podłoże odgrywa bardzo ważną rolę w eksploatacji posadzki. Ważne jest więc wykonanie prac, dzięki którym otrzymamy odpowiedni standard obejmujący równość, wytrzymałość oraz wilgotność powierzchni, na której znajdzie się przyszła posadzka.
Popularnie stosowane podłoże pod posadzki żywiczne to beton. Pozostałe dopuszczalne podłoża będą wymagać dedykowanego przygotowania. Przykładowo, powierzchnię asfaltową należy kryć tylko mieszankami, które nie posiadają w składzie rozpuszczalników, a stal powinno się zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Zawsze przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić w dokumentacji technicznej producenta, czy posadzki żywiczne nie wejdą w nieprawidłową interakcję z podłożem.
Metoda pull-off badaniem wytrzymałości przygotowanego podłoża
Dobra przyczepność podłoża decyduje o trwałości i jakości całej posadzki. Prawidłowo wykonane podłoże musi posiadać wartość minimum 25 MPa wytrzymałości na ściskanie, jak też wartość minimum 1,5 MPa wytrzymałości na odrywanie, które zostało uzyskane w teście pull-off. Metoda pull-off jest analizą wytrzymałości przygotowanego podłoża na odrywanie. Ułatwia sprawdzenie przyczepności różnych warstw i materiałów.
Test pull-of jest metodą niszczącą, wynik jest wyrażony wartością określoną w jednostce fizycznej MPa (megapaskalem) otrzymaną na podstawie siły, po której następuje oderwanie materiału. Jeden megapaskal (MPa) odpowiada ciśnieniu mającemu wartość miliona jednostek paskali. Popularnie jest używany właśnie do oceny wytrzymałości materiałów, w tym betonu, stali, czy tworzyw sztucznych.
Wymagana dla posadzki żywicznej klasa betonu to minimum C20/25. Wiąże się to ze względu na jej wytrzymałość na ściskanie i odrywanie, która jest wyższa niż 1,5 MPa. Zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości na odrywanie zapobiegnie odspajaniu się posadzki żywicznej od podłoża.
Wzmocnienie podłoża
Jeśli na podstawie wykonanych badań podkład okaże się zdecydowanie za słaby, to warto wtedy go wzmocnić żywicą epoksydową. Powinna być to żywica do impregnacji świeżego betonu, aplikowana zaraz na początku prac związanych z podłożem pod posadzki żywiczne.
Posadzka żywiczna na ogół nie przepuszcza pary wodnej. Dlatego należy użyć w wykonanym podłożu hydroizolację, która posiada specyficzne właściwości paroizolacyjne. Hydroizolacja odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę. Zachodzący pod podłogą wzrost ciśnienia pary wodnej stanowi najprostszy sposób prowadzący do odspojenia posadzki.
Wilgotność wykonanego podłoża według praktyków nie powinna przekraczać 4%. Większa ilość wody może wywołać złuszczanie się całej powłoki, pojawienie się pęcherzy i pęknięć. Gdyby istniejąca wilgotność okazała się wyższa, ale nie przekraczająca poziomu 6% zawartości wody, to skuteczna może być powłoka odcinająca wilgoć, wykonana z wysokiej jakości żywicy epoksydowej, która jest przeznaczona do gruntowania wilgotnego podłoża.
Powłoka odcinająca wilgoć i jednocześnie uszczelniająca powinna charakteryzować się wysokim oporem dyfuzyjnym, zabezpieczając w ten sposób szczelne powłoki posadzki przed ich niekorzystnym odspojeniem.
Betonowe podłoże pod posadzki żywiczne
Często spotykanym podłożem pod posadzką żywiczną jest beton. Jest popularnym w budownictwie kompozytem. Powstaje z wymieszania spoiwa, którym jest cement oraz wypełniacza, czyli kruszywa. Zakładamy oczywiście, że pod wylewką została umieszczona odpowiednia warstwa żwiru, mająca za zadanie chronić beton przed pękaniem w zimie.
Oczyszczanie, śrutowanie i frezowanie betonowego podłoża
W nowocześnie stosowanym, innowacyjnym betonie spotkamy różne domieszki, które nadają materiałowi oczekiwane cechy. Beton stanowi prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony na świecie materiał budowlany, od wieków związany z branżą. Podłoże z powierzchni betonowej powinno zostać mechanicznie oczyszczone za pomocą śrutowania lub frezowania ze śrutowaniem.
Śrutowanie posadzki określane też jako groszkowanie betonu odbywa się w celu skutecznego oczyszczenia poziomej powierzchni. W ten sposób można z łatwością usunąć z betonowej posadzki wszelkie nieczystości, ale też pozostałości kleju lub farby. Śrutowanie stosowane jest popularnie do usuwania nieaktualnego oznakowania poziomego z hal produkcyjnych, parkingów, dróg, jak też z pasów startowych.
Z kolei frezowanie betonu jest procesem obróbki mechanicznej, dzięki któremu uzyskuje się równomierną i gładką płaszczyznę. Oparte jest na usuwaniu z posadzki betonowej wierzchniej warstwy przy użyciu specjalistycznych frezów i innych narzędzi. Proces ułatwia zarówno wygładzenie betonu, jak usunięcie nierówności betonowych.
Na pierwszy rzut oka każde betonowe podłoże sprawia wrażenie doskonale gładkiego i równego. W rzeczywistości jest jednak szorstkie, często nieco chropowate. Powinniśmy więc wygładzić wszelkie nieznaczne rysy posiadające głębokość około 2 mm. Stosuje się do tego popularnie szpachlówkę z żywicy epoksydowej, która może zawierać dodatek suchego piasku kwarcowego. Szpachlówkę aplikuje się na betonową płaszczyznę, a potem ściąga nadmiar krawędzią stalowej pacy.
Wykonanie gruntownego oczyszczenia i wyrównania betonowego podłoża przeznaczonego do wykończenia żywicą jest niezwykle istotne. Wszelkiego typu defekty wpływają na ostatecznie mniejszą estetykę podłogi, ale stanowią też słabe punkty, które zdecydowanie mogą obniżać trwałość i jakość wykonanej nawierzchniowej powłoki. Starannie wyrównana, oczyszczona, jak też odtłuszczona powierzchnia stanowi właściwą podstawę, dobre podłoże pod posadzki żywiczne.
Hydroizolacja betonowego podłoża
Odpowiednio przygotowane podłoże betonowe powinno posiadać warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Wszystkie warstwy tworzące podłoże pod posadzki żywiczne powinny zostać wykonane ze sprawdzonych, dedykowanych materiałów i we właściwy sposób. Wszystkie późniejsze zmiany są bardzo pracochłonne, a niekiedy wręcz niemożliwe do wykonania.
Warstwa izolacji przeciwwilgociowej powinna zostać wykonana już na pierwszej betonowej płycie. Stosowaną często praktyką jest aplikowanie drugiej warstwy na izolacji cieplnej. Zapewni to większe bezpieczeństwo w przypadku miejscowych uszkodzeń dolnej izolacji.