Łazienka na poddaszu to nie tylko wygoda, czy luksusowy dodatek, ale realne przekształcenie przestrzeni strychu w atrakcyjny, samodzielny apartament.
Projektowanie, a potem wykonanie łazienki na poddaszu wymaga szczególnej uwagi i dużej pomysłowości! Specyfika miejsca, zwłaszcza skosy, kłopoty z wentylacją, niesie spore wyzwania, ale też kreatywne, często niepowtarzalne możliwości. Odpowiednio wymyślona i dobudowana łazienka na poddaszu może doskonale spełniać pokładane w niej oczekiwania, należy jednak brać pod uwagę istniejące ograniczenia i specyficzne kwestie techniczne.
Ciężar łazienki na poddaszu
Upewnijmy się, że poddasze jest przystosowane do utrzymania całego ciężaru planowanego przez nas rozwiązania. Dobudowa łazienki to dodatkowa masa na kondygnacji, składająca się z całego wyposażenia, a ewentualnie też wanny wypełnionej wodą. Czasami niezbędne okaże się wzmocnienie belki stropowej. Dzięki temu konstrukcja budynku wytrzyma planowane obciążenie bez ryzyka odkształceń lub nawet uszkodzeń.
Przestrzeń ograniczona przez skosy i względy praktyczne
To, z czego często zdajemy sobie sprawę na samym początku, siadając do projektu łazienki na użytkowym poddaszu, to zdecydowanie ograniczona przez skosy przestrzeń. Skosy dachu ograniczają powierzchnię, w której możemy się wygodnie poruszać, szczególnie jeśli chcemy to robić w wygodnej dla homo sapiens pozycji stojącej.
Wskazując miejsce dla łazienki na poddaszu nie kierujmy się tylko subiektywnymi preferencjami estetycznymi. Bardzo istotne są w przypadku tego pomieszczenia względy praktyczne, określające wymaganą wysokość, możliwość zastosowania przyłączy hydraulicznych i wykorzystanie naturalnego światła.
Rozmiar łazienki na poddaszu ze skosami
Według architektów wnętrz, łazienka na poddaszu powinna posiadać powierzchnię co najmniej 2m². W ten sposób unikniemy wrażenia ciasnoty, szczególnie zwielokrotnionej w przypadku występowania skosów.
Lokalizacja urządzeń sanitarnych i wystroju łazienki
Skosy, ograniczając dostęp do optymalnego wykorzystania ścian, wymagają przemyślanego lokalizowania urządzeń sanitarnych. Spadek dachu bezwzględnie wymusza kompromisy w ustawieniach wanny, toalety, muszli klozetowej czy kabiny prysznicowej.
Skomplikowana konstrukcja sufitu i ścian, czyli spadki i nierówne płaszczyzny utrudniają czasami montaż płytek, a nawet całą zabudowę. Nieregularny kształt ścian może wiązać się z kosztami, jeśli wymagane będą dodatkowe prace dostosowywania mebli czy urządzeń sanitarnych na wymiar. Jednak wszystko zależy od naszej kreatywności i problem skosów może okazać się atrakcyjnym uzupełnieniem designu, który wcale nie zwiększy wydatków aranżacji naszej toalety.
Instalacje wodno-kanalizacyjne na poddaszu
Wykończenie poddasza użytkowego może też wiązać się z ograniczeniami w przeprowadzeniu niezbędnych instalacji. Montaż potrzebnej w łazience armatury wodno-kanalizacyjnej, jej podciągnięcie na strych i właściwe odprowadzanie cieczy może być utrudnione, zwłaszcza jeśli nie zaplanuje się właściwego spadku dla odpływów.
Generalnie prowadzenie pionów kanalizacyjnych na wyższe, wcześniej nie używane kondygnacje jest skomplikowane, szczególnie w starszych budynkach. Przyda nam się na tym polu wiedza i konsultacja doświadczonego hydraulika, bądźmy tego w pełni świadomi przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
Światło w łazience na poddaszu
Mogą też pojawić się problemy z oświetleniem naszej toalety. Czasami w łazience na poddaszu nie ma możliwości wstawienia tradycyjnych okien, a to ogranicza dostęp pomieszczenia do naturalnego, słonecznego światła. Właściwym rozwiązaniem mogą okazać się okna dachowe, ale pamiętajmy, że wymagają precyzyjnego zaplanowania, by dostarczać do wnętrza odpowiednią ilość światła, a nie jego nadmiar i umożliwić sprawną, wymaganą wentylację łazienki.
Wentylacja pomieszczenia mokrego na poddaszu
Skoro już mowa o wentylacji, to pochylmy się nad nią przez chwilę. Wysoka wilgotność, która charakteryzuje pomieszczenie mokre, czyli łazienkę wymaga sprawnej i efektywnej wentylacji. Niestety, na poddaszu kwestia wentylacji czasami okazuje się trudną sprawą, szczególnie jeśli nie ma w pomieszczeniu okna dachowego.
Wtedy bezwzględnie powinniśmy instalować na poddaszu odpowiednią wentylację mechaniczną, żeby uniknąć w łazience problemów z pleśnią i wilgocią, jak też zapewnić właściwy mikroklimat górnej kondygnacji budynku. Może wystarczyć prosty wentylator z czujnikiem wilgoci. Jeśli nie chcesz generować niepotrzebnych kosztów stworzenia swojej łazienki, to zaplanuj wentylację mechaniczną już na etapie projektowania, unikając w ten sposób późniejszych problemów.
Izolacja termiczna poddasza
Pamiętajmy, że szczególnie w łazience możemy odczuwać nieprawidłowości związane z izolacją termiczną poddasza. Jest to kondygnacja narażona na skrajne wahania temperatury, szczególnie odczuwane w starszych budynkach. W czasie letnich upałów może na poddaszu być ekstremalnie gorąco, a zimą mocno chłodno.
Oznacza to w praktyce, że w czasie mrozów w łazience strach będzie się rozebrać przed wejściem do wanny, a latem, oblani potem, będziemy mokrzy przed myciem, w czasie mycia i po wytarciu się ręcznikiem. Zadbajmy więc o odpowiednią termoizolację, żeby uniknąć takiego dyskomfortu. Montujmy ochronę najlepiej oddychającą i zapewniającą właściwe temperatury o każdej porze roku.
Wysokość pomieszczenia. Między podłogą a stropem w łazience na poddaszu
Snując pomysły na temat naszej nowej łazienki, pamiętajmy o uwzględnieniu dostępnej wysokości pomieszczenia. Zanim zaczniemy planować, zmierzmy dokładnie wysokość użytkową. Sprawdźmy, czy w ogóle zmieścimy prysznic, wyliczmy wysokość w obrębie umywalki czy toalety. Praktyka budowlana podpowiada, żeby w miejscu skosów umieścić wannę, czy schowki nie wymagające pełnej wysokości. Lokalizacja wanny bezpośrednio pod skosem ciekawie optymalizuje przestrzeń pomieszczenia, bez konieczności zapewnienia wymaganej jego wysokości.
Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, to właściwym rozwiązaniem może okazać się obniżenie podłogi na poddaszu. Kiedy strop jest za nisko, a podniesienie dachu się nie uda, to pozostaje obniżyć podłogę, aby łazienka o nisko znajdującym się suficie była bardziej funkcjonalna. Czasami może nawet wiązać się to z jakimiś zmianami konstrukcyjnymi, ale okaże się praktycznym, komfortowym rozwiązaniem.
Izolacja przeciwwilgociowa łazienki na poddaszu
Przypomnijmy sobie po raz kolejny, że łazienka to pomieszczenie mokre, szczególnie narażone na intensywne, wręcz agresywne działanie wilgoci i wody. Musimy więc bezwzględnie pamiętać o odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej, szczególnie istotnej właśnie na poddaszu, bo możemy narazić na nieprzyjemne konsekwencje elementy konstrukcyjne budynku. Ściany i podłoga naszej łazienki powinny być dokładnie zabezpieczone, nie tylko w okolicy wanny czy toalety. Stosujmy dedykowane systemy hydroizolacji dla pomieszczeń mokrych, takie jak folia w płynie.
Ogrzewanie łazienki na poddaszu
Chociaż latem pomieszczenia poddasza wydają się niezwykle ciepłe i nagrzane, to jednak z kolei zimą wymagają właściwie zaprojektowanego i osadzonego ogrzewania. W łazience na poddaszu dobrze sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. To rozwiązanie praktycznie nie zajmuje miejsca, zapewni równomierne ogrzanie całego pomieszczenia, jak też zmniejszy nieprzyjemny efekt zimnych stóp. Jeśli wolisz zastosować tradycyjną koncepcję grzewczą, to rozważ instalację drabinkowych grzejników łazienkowych, które w małym pomieszczeniu sprawdzają się też jako praktyczne suszarki na ręczniki i ściereczki.
Jasna, rozświetlona toaleta z lekkimi materiałami
Podpowiedzią dla zastosowanych materiałów wykończeniowych w łazience na poddaszu jest używanie lekkich i jasnych produktów. Optycznie powiększą przestrzeń i nadadzą ciekawego charakteru na ogół niewielkim rozmiarom toalety na górnej kondygnacji. Rozjaśnione barwy na ścianach i suficie z pewnością sprawią, że łazienka wyda się większa i zdecydowanie bardziej oświetlona. Szczególnie, jeśli źródłem światła będzie tylko jarzeniówka lub żarówki. Wybierzmy kompaktowe łazienkowe wyposażenie, dzięki czemu oszczędzimy powierzchnię i nie przekroczymy dopuszczalnej wagi.
Łazienka na poddaszu może być w pełni funkcjonalnym i estetycznym pomieszczeniem, ale pamiętaj, że kluczowe jest właściwe planowanie, a potem zwrócenie uwagi na szczegóły techniczne. Jeśli kreatywnie i mądrze zaprojektujesz dobudowę łazienki do poddasza, to zrobisz to nawet mając ograniczony budżet i małą przestrzeń użytkową do wykorzystania. Co ciekawe, stworzenie łazienki na poddasza może bardzo wyraźnie zwiększyć wartość nieruchomości, na ogół w sposób przekraczający koszt projektu naszej toalety.
Jednocześnie pamiętajmy, że źle zaprojektowana i dobudowana łazienka na poddaszu może wywołać przecieki i uszkodzenia stropu spowodowane wilgocią lub zbyt dużym ciężarem naszej toalety. Bezwzględnie kluczowe jest powierzenie profesjonalistom zarówno wykonania projektu architektonicznego, jak i całej łazienki.