Hydroizolacja łazienki jako pomieszczenia mokrego jest niezwykle ważna, wręcz niezbędna. Stanowi proces ochrony powierzchni narażonych na przenikaniem wilgoci i wody do elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego.
Wilgoć jest jednym z największych niebezpieczeństw związanych z kondycją całego budynku. Dedykowane systemy hydroizolacji przeznaczone do prawidłowego uszczelniania pomieszczeń wilgotnych i mokrych potrafią jednak na długi czas zabezpieczyć obiekt budowlany.
Hydroizolacja skutecznie eliminuje zagrożenie ze strony wilgoci i wody
Kompletna eliminacja wody i wilgoci samoistnie przenikającej elementy konstrukcyjne budynku zapobiega zniszczeniu budynku i przeciwdziała rozwojowi chorobotwórczych pleśni oraz grzybów. Systemy hydroizolacji nie tylko zapewniają wieloletnią trwałość i funkcjonalność domu jednorodzinnego, ale wpływają znacząco na poprawę jakości i komfortu życia mieszkańców.
Łazienka jako pomieszczenie mokre ze strefami mokrymi i wilgotnymi
Łazienka zaliczana jest do pomieszczeń mokrych. Ponadto, uważa się za strefy mokre wszelkie powierzchnie w łazience, które są bezpośrednio narażone na oddziaływanie wody. Chodzi tutaj o całą płaszczyznę podłogi, ale również pionowe elementy w okolicach prysznica, wanny, umywalki, kompaktu lub bidetu, jak też pralki.
Chcąc uniknąć konsekwencji bezpośredniego działania wody i wilgoci, należy te przestrzenie należycie zabezpieczyć, stosując sprawdzony system hydroizolacji łazienkowej. Prace izolacyjne w pomieszczeniu mokrym wykonuje się jeszcze przed ułożeniem płytek lub osadzeniu innych, dedykowanych materiałów wykończeniowych.
Inne powierzchnie w łazience tworzą strefę wilgotną, która teoretycznie nie potrzebuje stosowania specjalistycznej hydroizolacji. Odpowiednim, wystarczającym zabezpieczeniem będzie w tych obszarach warstwa ułożonych płytek ceramicznych lub wodoodporna farba.
Łazienka jako jednorodne pomieszczenie mokre
Jednak obecnie budując dom jednorodzinny wielu inwestorów indywidualnych podejmuje słuszną decyzję o całkowitym zabezpieczeniu łazienki jako jednorodnego pomieszczenia mokrego, czyli wnętrza będącego jedną wielką strefą mokrą. Całe podłogi i ściany są precyzyjnie uszczelnione wodoodporną membraną, więc nie pojawi się ryzyko, że wilgoć i woda rozprzestrzenią się, wywołując po pewnym czasie uszkodzenia wymagające remontu. Powstaje w ten sposób całkowicie wodoodporna łazienka, często z prysznicem umieszczonym na tym samym poziomie, co reszta podłogi.
Popularnym rozwiązaniem jest też współczesna łazienka, jako jednorodne pomieszczenie mokre, które zostaje wyposażone w nieznacznie pochyłą podłogę. Dzięki temu spływająca z prysznica, czy kapiąca z umywalki woda jest z łatwością kierowana w stronę kratki ściekowej lub odpływu.
Hydroizolacja niezbędną formą zabezpieczenia łazienki
Praktyka budowlana niejednokrotnie udowodniła, że zlekceważenie stosowania w strefach mokrych hydroizolacji i zdanie się tylko na okładzinę ceramiczną jako zabezpieczenie całego pomieszczenia nie zapewnia odpowiedniej szczelności. Duża część wrażliwych fragmentów łazienki pozostaje narażona na działanie wilgoci i wody. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wykonana z płytek okładzina jest kompletnie szczelna. Niestety, na ogół nie jest to prawdą. Wilgoć i woda mogą z łatwością przenikać pod warstwę glazury przez siatkę fug. Główne niebezpieczeństwo powstaje na skutek uszkodzeń spoin, takich jak pęknięcia oraz ubytki.
Potrzebne jest więc zastosowanie w strefach mokrych dedykowanych, specjalnie uszczelniających powierzchnię preparatów. Poza tym, należy je prawidłowo, według zaleceń producenta, aplikować pod płytkami ceramicznymi jako niezbędną warstwę izolacyjną.
Na rynku dostępna jest szeroka gama kompletnych systemów hydroizolacji, oferowanych przez różnych producentów. Warto pamiętać, że w ramach jednego pomieszczenia, jakim jest łazienka, należy stosować preparaty ochronne należące do jednolitego systemu hydroizolacji. Dowolnie dobrane produkty mogą zawierać w swoim składzie substancje, które wzajemnie będą wchodzić w niewłaściwe reakcje. Zamiast skutecznej izolacji przeciwwodnej, doprowadzimy w ten sposób do trwałych uszkodzeń fragmentów łazienki.
Zresztą, w opinii praktyków zastosowanie jednego systemu hydroizolacji w trakcie izolowania elementów konstrukcyjnych domu jednorodzinnego oraz jego poszczególnych pomieszczeń mokrych i wilgotnych jest właściwe. Zapewni w ten sposób pełną kompatybilność poszczególnych preparatów użytych do uszczelnienia oraz całkowicie wyeliminuje możliwość powstania niepożądanej chemicznej kolizji.
Jak wykonać prawidłowo hydroizolację łazienki?
Przygotowanie powierzchni i sprawdzenie chłonności podłoża
Powierzchnie do hydroizolacji powinno się dokładnie przygotować. Usuwamy więc dokładnie wszystkie zabrudzenia, wypełniamy powstałe ubytki, a nawet nieznaczne rysy. Sprawdźmy, czy podłoże jest chłonne, bo wtedy przed aplikacją musimy zagruntować zabezpieczaną powierzchnię, co poprawnie zminimalizuje chłonność podłoża i zwiększy przyczepność stosowanych preparatów.
To, czy podłoże jest chłonne możemy sprawdzić, skraplając je ze spryskiwacza wodą. Kiedy wilgoć zostanie wchłonięta przez zmoczoną powierzchnię, możemy uznać ją za podłoże chłonne. Jeśli woda będzie spływać i długo się utrzymywać na obszarze badanej płaszczyzny, to śmiało możemy uznać, że podłoże jest mało chłonne.
Płynna folia do hydroizolacji pomieszczeń mokrych
Popularną metodą hydroizolacji podpłytkowej jest tak zwana płynna folia. Stanowi ona specjalistyczną, jednoskładnikową masę przeciwwodną dostępną na rynku w wiaderkach plastikowych. Jest nowoczesnym materiałem uszczelniającym na bazie żywic syntetycznych. Można nią śmiało pokrywać różnego rodzaju powierzchnie.
Płynna folia tworzy na powierzchni szczelną, elastyczną powłokę mającą właściwości zabezpieczające. Z łatwością można do niej kleić płytki ceramiczne, stosując dedykowane kleje, przeznaczone do użytku na elastycznym podłożu o znikomej chłonności.
Płynną folię powinno się najpierw starannie wymieszać. Preparat rozprowadza się na izolowanej płaszczyźnie wałkiem lub pędzlem. Grubość warstwy hydroizolacyjnej nie może mieć mniejszej grubości niż 1 mm. Folię powinno się aplikować zgodnie ze wskazówkami producenta udostępnionym w karcie technicznej. Często zaleca się dwukrotne nakładanie preparatu z kilkugodzinnym odstępem czasowym.
Płynna folia powinna zostać aplikowana na suchej, czystej płaszczyźnie podłóg i ścian. Podłoże chłonne powinno zostać najpierw solidnie zagruntowane, a folia nałożona dopiero po czasie 24 godzin od zakończenia tej czynności.
Taśma izolacyjna do hydroizolacji pomieszczeń mokrych
Pamiętajmy, że podłogi oraz narożniki stykających się ścian wymagają wykonania dodatkowego wzmocnienia. Warstwa płynnej folii w tych punktach jest szczególnie narażona na niepożądane odkształcenia. Taśma uszczelniająca pomaga izolować więc miejsca, w których płynna folia nie zapewnia całkowitej ochrony przed wilgocią i wodą.
Zabezpieczenie tych przestrzeni polega na wklejeniu specjalną taśmy wykonanej z powlekanej poliestrowej tkaniny. Rozwiązanie gwarantuje skuteczną i trwałą barierę przeciw wodzie i wilgoci.
Taśmę izolacyjną wkleja się bezpośrednio w świeżą warstwę płynnej folii. Taśmę zamalowywuje się folią, żeby nie odstawała od przegrody. Łączenia taśm izolacyjnych przeprowadza się zachowując 10 cm zakładki.
Mankiety uszczelniające do hydroizolacji wpustów podłogowych
Taśma dostępna jest na ogół ze dedykowanymi mankietami uszczelniającymi służącymi do hydroizolacji wpustów podłogowych, jak też przejść rur przez podłogę i ściany. Mankiety uszczelniające nakłada się w taki sam sposób jak taśmę izolacyjną. W ten sposób zabezpieczone podłoże służy do okładania płytkami już po upływie 24 godzin.
Czyszczenie pomieszczenia mokrego
Ważną zaletą jednorodnej hydroizolacji w całej przestrzeni pomieszczenia mokrego jest łatwość utrzymania czystości. Skoro w łazience panuje wilgoć, to w tym celu stosujemy zwykłe, popularne domowe środki do czyszczenia pomieszczeń mokrych, dezynfekujących wnętrze i zapobiegające chorobotwórczemu i niszczycielskiemu rozwojowi grzybów i pleśni.