Dom drewniany całoroczny. Zalety i wady technologii budowlanej z drewna

Dom drewniany całoroczny, ciekawa stolarka okienna

Ciekawe konstrukcje domów jednorodzinnych z drewna cały czas powstają dookoła nas, głównie ze względu na ich estetykę, zrównoważony środowiskowo charakter i komfort. Współczesna technologie i odpowiednie wykorzystanie drewna pozwalają na tworzenie trwałych i energooszczędnych, całorocznych budynków, które w pełni odpowiadają wymaganiom mieszkańców.

Czy buduje się dom z drewna?

Rynek całorocznych domów drewnianych dynamicznie się rozwija na całym świecie. Następuje to w kontekście popularyzacji budownictwa ekologicznego. Coraz większa ilość inwestorów decyduje się na drewniane obiekty z powodu rosnącej świadomości ekologicznej i w celu zmniejszenia emisji CO2.

Stosowane obecnie popularne technologie, jak drewniane domy modułowe, czy CLT (Cross Laminated Timber), czyli drewno klejone warstwowo sprawiają, że drewniany budynek jest coraz łatwiej dostępny. Różnorodny jest też jego wygląd, od typowo klasycznej chaty po całkowicie nowoczesny i minimalistyczny obiekt budowlany.

W krajach takich jak Norwegia, Szwecja czy Kanada, dom drewniany całoroczny stanowi popularną normę. Także w Polsce zainteresowanie tym typem budownictwa wzrasta w ostatnich latach, szczególnie na terenach podmiejskich i wiejskich.

Szkieletowy dom drewniany

Konstrukcja nośna domu szkieletowego stanowi schemat składający się z odpowiednio ułożonych drewnianych belek i słupów i belek. Ściany zewnętrzne tworzy się poprzez obudowanie szkieletu wewnętrznym zewnętrznym wykończeniem, pomiędzy którym natkniemy się na warstwę materiału izolującego termicznie.

Jakie drewno stosujemy do budowy domu?

Najczęściej używane gatunki drewna w budownictwie domów jednorodzinnych to świerk, stosowany ze względu na swoją dostępność, lekkość i stabilność oraz sosna, drewno trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie są zbyt drogie, ale posiadają też pewne wady, wymagające umiejętnej obróbki podczas wznoszenia budynku.

Odpowiednim drewnem do budowy domu całorocznego jest też modrzew. Jest droższy, ale bardzo odporny na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Sprawdza się jako zewnętrzny element konstrukcji oraz jako ostateczne pokrycie elewacji.

Rzadziej spotykamy domy drewniane z cedru, wykorzystywanego w budownictwie ze względu na swoją naturalną odporność na insekty, pleśnie oraz grzyby. Dąb jest z też drogim rozwiązaniem, więc rzadko stosowanym, chociaż jest drewnem solidnym, twardym i bardzo wytrzymałym.

Właściwości drewna będącego konstrukcją domu jednorodzinnego

Zaletą tego typu domów jest wykorzystanie w nich drewna. I to jednocześnie stanowi najważniejszą wadę całego rozwiązania. Drewno, niepowtarzalnie piękne, charakteryzuje wrażliwość na wilgoć. Materiał musi być odpowiednio zabezpieczony przed wodą, aby uniknąć utraty właściwości, gnicia i pleśni.

Drewno jako materiał konstrukcyjny wymaga regularnej konserwacji, nie unikniemy tej czynności. Co kilka lat konieczne jest zabezpieczanie konstrukcji domu środkami impregnującymi. Potrzebne jest też częste pokrywanie elewacji substancjami ochronnymi.

Drewno przeznaczone do budowy konstrukcji domu całorocznego musi być odpowiednio suszone. W ten sposób unikniemy problemów związanych z kurczeniem się materiału i jego pękaniem. Współczesne technologie wykorzystują do budowy domów jednorodzinnych drewno klejone warstwowo, czyli CLT (Cross Laminated Timber), poprawiając w ten sposób wytrzymałość i stabilność całej konstrukcji.

Innym profesjonalnym rozwiązaniem jest drewno klejone na mikrowczepy KVH, polecane do wznoszenia konstrukcji ścian i do budowy całorocznych domów jednorodzinnych. Z kolei drewno o klasie C24 to surowiec, który zgodnie z obowiązującymi przepisami jest stosowany do wznoszenia konstrukcji dachowych, ścian, stropów, czy całych drewnianych domów szkieletowych.

Bezustanne zainteresowanie budowlanym drewnem powoduje, że stało się ono obiektem ciągłych analiz i badań. Stosowane w tej chwili materiały drewniane poddaje się obserwacji i eksperymentom, mającym wyeliminować słabości i sprawić, że surowiec stanie się jeszcze doskonalszy.

Szybkość budowy drewnianego domu całorocznego

Jak się okazuje, stosowanie drewnianych konstrukcji prefabrykowanych pozwala na znacznie szybsze stawianie domów niż następuje to w innych technologiach. Kompletne budynki modułowe zostają oddane do użytku nawet w ciągu kilku miesięcy.

Ważna jest też lekkość materiału. Domowe drewniane konstrukcje są zdecydowanie lżejsze niż betonowe, ceramiczne czy stalowe, co znacznie ułatwia zarówno transport, jak i budowę.

Termoizolacyjność drewnianej ściany

Drewno charakteryzuje w miarę dobra izolacja termiczna. Posiada pewne naturalne właściwości izolacyjne, a to minimalizuje koszty ogrzewania i chłodzenia budynku. Współczynnika przewodzenia ciepła ʎ dla drewna, w poprzek włókien, wynosi w Polsce od 0,16 W/mK do nawet 0,30 W/mK. Co jednak ciekawe, w Finlandii współczynnik przewodzenia ciepła dla drewna udało się osiągnąć na poziome λ równym 0,12 W/mK.

Analizując termoizolacyjność materiałów ściennych, warto pamiętać o niezbędnej grubości ścian domu jednorodzinnego. Budynek wykonany z naturalnego drewna ma dużo cieńsze ściany niż w przypadku ciepłych domów z betonu komórkowego, ceramiki, czy keramzytu. Można stwierdzić, że ściana zewnętrza drewnianego domu całorocznego jest najcieńsza ze wszystkich popularnych technologii budowlanych, zachowując przy tym ciepło.

Nieodpowiednia akustyka drewna

W porównaniu do tradycyjnych domów z cegły lub betonu, drewniane całoroczne konstrukcje mają zdecydowanie gorszą izolację akustyczną. Drewniane ściany są podatne na przenikanie dźwięków z zewnątrz, zwłaszcza jeśli rozwiązanie jest cienkościenne.

Drewno to materiał mocno rezonujący. Niektóre częstotliwości dźwięku mogą być wzmacniane przez elementy domu, wywołując niepożądane wibracje, czy też głuchy pogłos. Z kolei drewniane schody i podłogi mogą niezwykle wyraźnie, ostro przenosić dźwięk kroków, co też bywa nieprzyjemne.

Istnieją ciekawe strategie i pomysły, ułatwiające stworzenie cichego, komfortowego środowiska domowego w drewnianym wnętrzu. Inwestując w pewne działania można cieszyć się całorocznym domem z drewna bez żadnych niewygód w zakresie jakości akustyki.

Niejednorodność drewna jego wadą i zaletą

Drewno jest niejednorodne i niepowtarzalne z powodu swojej jakości, wyglądu, właściwości i struktury. Stosując naturalne drewno w konkretnych rozwiązaniach budowlanych, prawdopodobnie nie unikniemy problemów dotyczących możliwości jego różnych uszkodzeń.

Istniejące w drewnie zmiany, skazy, oraz urazy odpowiadają za walory estetyczne produktów, jednak psują techniczną wartość surowca jako optymalnego materiału budowlanego, ograniczają skalę jego użyteczności i wpływają na trwałość.

Wysokie koszty domu drewnianego całorocznego

Wadą rozwiązania w postaci domu drewnianego na pewno jest jego koszt. Odpowiedniej jakości drewno bywa droższe niż inne, tradycyjne materiały budowlane. Zastosowanie specjalistycznych technologii odpowiednio wzmocnionego drewna, w tym wyciszonego, może jeszcze znacznie podnieść cenę budowy.

Jednak stworzenie konstrukcji drewnianej w budynku stanowi niższy koszt jeśli porównamy go z konstrukcją z innych surowców. Warto też pamiętać, że całoroczny drewniany dom jest lżejszy od domu murowanego. W ten sposób lekka konstrukcja i niezbyt masywne, drewniane ściany obniżają cenę wybudowania fundamentów.

Żywotność domu drewnianego

Całoroczny drewniany dom powinien powstać z dobrego, suchego drewna, Budować go powinni doświadczeni specjaliści. W ten sposób zapewnimy żywotność domu porównywalną dla domu murowanego. Istniał będzie minimum 50 lat, a przy przy właściwej konserwacji może trwać o wiele dłużej.

Projekt domu drewnianego to z jednej strony prosta forma i oszczędność w kreowaniu przyjaznej przestrzeni, ale z drugiej to niezwykłe, niepowtarzalne piękno i zamiłowanie do natury.

Styropian na fundamenty, budynki pośród zieleni Previous post Styropian na fundamenty. Wodoodporny termoizolator elementów konstrukcyjnych
Ściana jednowarstwowa z ceramiki, budynki przechodzące przez siebie Next post Ściana jednowarstwowa z ceramiki w domu jednorodzinnym